Czekoladowa dieta w GCZD? Nie ma przeciwwskazań!

Czekolada jako stały składnik diety dzieci chorych na cukrzycę? To możliwe! W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach przełamywane są kolejne schematy w opiece nad pacjentami diabetologicznymi.

 – Nie ma medycznych przeciwwskazań, by osoby z cukrzycą zjadały codziennie niewielką porcję prawdziwej czekolady – informuje prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Przełomowe dowody naukowe w tej sprawie zostały zaprezentowane w USA w czerwcu zeszłego roku, podczas światowego zjazdu diabetologów. – Zgodnie z nimi osoby z rozpoznaną cukrzycą, zarówno dorośli jak i dzieci, mogą bez szkody dla swojego zdrowia jeść czekoladę o zawartości kakao pow. 77 proc. Oczywiście czekolada ta musi być odpowiednio wkomponowana w dietę. Ze względu na wysoką kaloryczność powinna być spożywana z umiarem. W odpowiedniej ilości jest jednak produktem bezpiecznym dla osób z cukrzycą – podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

„Czekoladowa dieta” w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka już obowiązuje. Wraz z obiadem lub podwieczorkiem pacjenci Oddziału Diabetologii Dziecięcej dostają nawet do 4 kostek czekolady o odpowiednio wysokiej zawartości kakao. Dzieci mają do wyboru zarówno czekoladę z orzechami, jak i bez. Czekoladowe dodatki cieszą się wielkim powodzeniem.

– Taka zmiana w jadłospisie jest dla dzieci chorych na cukrzycę i ich rodzin niezwykle istotna uważa Magdalena Kuźnik, psycholog w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. – Informacja o zachorowaniu na cukrzycę oznacza rewolucję w dotychczasowym życiu. To duże wyzwanie dla rodziców i dzieci. Choroba oznacza wiele zmian, również w zakresie żywienia. Dlatego wiadomość, że w codziennym żywieniu dzieci będą mogły sobie pozwolić na czekoladę, jest dla nich bardzo istotna. To taka słodka rezerwa, z której zawsze mogą skorzystać.

 Specjaliści od dawna podkreślają korzystny wpływ prawdziwej czekolady na zdrowie. – Czekolada o dużej zawartości kakao jest bogatym źródłem magnezu, w 100 g jest aż 165 mg tego cennego mikroskładnika. Czekolada poprawia samopoczucie, pomaga w koncentracji, dodaje energii do nauki i pracy.  Flawonoidy zawarte w czekoladzie hamują proces utleniania „złego” cholesterolu, co wpływa korzystnie na serce i układ krwionośny – mówi Irena Mankiewicz-Żurawska, dietetyk w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Wprowadzenie czekolady do diety to kolejny element realizowanego w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach holistycznego podejścia do pacjentów diabetologicznych. – Zawiera ono w sobie zarówno przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat cukrzycy, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi sprzętu diabetologicznego, a także pomoc w komponowaniu właściwej diety. Edukacja i reedukacja na naszym oddziale jest prowadzona w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie – wyjaśnia prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

W ramach zintegrowanej opieki szpital wspiera pacjentów i ich rodziny organizacyjnie i prawnie. Organizuje też dzieciom chorym na cukrzycę wolny czas. Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego szpitala co roku kilkudziesięciu podopiecznych Oddziału Diabetologii Dziecięcej GCZD wyjeżdża na letni obóz do Holandii.

 

czekolada