Pacjenci GCZD korzystają z nowoczesnych pomp hybrydowych

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach mali pacjenci z cukrzycą typu 1 mogą już korzystać z hybrydowych pomp insulinowych. To wielkie udogodnienie dla chorych i ich rodzin oraz kolejny znaczący etap na drodze do sztucznej trzustki.

Kiedy dziecko zachoruje na cukrzycę typu 1, najlepszym rozwiązaniem dla niego jest leczenie osobistą pompą insulinowa. To urządzenie, które podskórnie dozuje choremu insulinę. Bez podawania hormonu życie takiego pacjenta jest niemożliwe.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach od lat prowadzi leczenie pacjentów osobistą pompą insuliną. W 2020 roku z takiej terapii skorzystało w szpitalu ponad 400 pacjentów. Pompy te działają w tzw. otartej pętli. W tym modelu pacjent lub lekarz jest dodatkowym ogniwem między czujnikiem a pompą i na podstawie pomiaru poziomu glukozy decyduje o ilości insuliny uwalnianej przez pompę do organizmu pacjenta.

W tym roku pierwsi nasi pacjenci rozpoczęli korzystanie z nowego typu urządzeń – pomp hybrydowych. To nie jest jeszcze sztuczna trzustka, ale to krok milowy w kierunku pełnej automatyzacji pomp. Pompy hybrydowe to zupełnie inna jakość zarządzania cukrzycą – podkreśla prof. Przemysława Jarosz-Chobot, kierująca Oddziałem Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii GCZD.

Wyjątkowość pompy hybrydowej opiera się na minimalnej ingerencji ze strony pacjenta, który musi podawać jedynie dokładne informacje o spożytych cukrach i wysiłku fizycznym. System co 5 minut „czyta” poziom glukozy w organizmie pacjenta. Korzystając z algorytmu sztucznej inteligencji pompa w sposób ciągły automatycznie oblicza i podaje choremu odpowiednią dawkę insuliny. Z kolei, kiedy nadchodzi ryzyko hipoglikemii, system wcześniej odcina dopływ hormonu.

Pompa się uczy pacjenta. Bada, ile potrzebuje insuliny, jaka jest jego insulinowrażliwość, analizuje wszystkie wskaźniki i wyciąga wnioski. Urządzenie pracuje i czuwa nad dzieckiem również w nocy, co jest wielkim wsparciem dla pacjenta i jego opiekunów  – podkreśla prof. prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

Z pomp hybrydowych korzysta już kilkunastu pacjentów GCZD. Koszt urządzenia to ok. 20 tys. zł. Pompy hybrydowe nie są póki co refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego rodziny pacjentów kupiły urządzenia z własnych środków lub skorzystały ze wsparcia którejś z fundacji. NFZ standardowo finansuje oprzyrządowanie do tych pomp.

W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w każdy piątek pacjenci i ich opiekunowie wraz z personelem Oddziału Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii szkolą się z obsługi pomp hybrydowych. Urządzenia mają opcję „asystenta terapii – asystenci przez cały czas monitorują wskazania pomp i w razie potrzeby mogą szybko zareagować, rekomendując zmiany w ustawieniach urządzenia. Asystentami są rodzice pacjentów, ale też lekarze i pielęgniarki diabetologiczne pracujące w GCZD.

Rozwój technologii  w leczeniu cukrzycy jest ogromny. Nasz oddział podejmuje to wyzwanie, dokształcamy się, wprowadzamy nowości.  Cały czas jesteśmy z naszymi pacjentami – podsumowuje prof. prof. Przemysława Jarosz-Chobot.

 

pompy-hybrydowe-szkolenie-2